Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 6787086



*

nr 678 7086


Porslin

3 delar. blå/vitt, Kina


Utrop:

100 kr

Såld:

3.600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 31 januari 2011
kl 20:08:59


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
29/1 03:12:54 1      1.200 kr
30/1 16:27:16 2      350 kr
30/1 16:28:00 2      650 kr
30/1 16:28:20 2      1.100 kr
31/1 17:24:47 3      1.400 kr
31/1 17:49:50 1      1.500 kr
31/1 18:52:20 4      1.700 kr
31/1 18:55:38 1      2.200 kr
31/1 19:50:06 5      2.900 kr
31/1 19:53:33 1      2.500 kr
31/1 19:54:10 1      2.800 kr
31/1 19:54:44 1      3.000 kr
31/1 19:59:15 5      3.400 kr
31/1 20:01:04 1      3.200 kr
31/1 20:01:50 1      3.400 kr
31/1 20:02:27 1      3.500 kr
31/1 20:03:59 5      Vinnande bud


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt porslin vitt
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 19:33
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr